Gabinety Terapii
Zajęcia terapii pedagogicznej odbywają się w specjalnie wyposażonych gabinetach. Nasza szkoła posiada takowe dwa (sala A010 oraz A208).
Podczas tych zajęć uczniowie ćwiczą i usprawniają funkcje percepcyjno-motoryczne. Rozwijają percepcje słuchową i wzrokową, usprawniają tempo i technikę czytania, doskonalą graficzny poziom pisma, ćwiczą ortografię oraz rozwijają swoją osobowość poprzez wspólne gry. Dużo czasu poświęcamy na usprawnienie procesów poznawczych tj. pamięci, uwagi, myślenia, wyobraźni, funkcji językowych i wielu innych, kluczowych w zdobywaniu wiadomości i umiejętności. Zajęcia terapii odbywają się głównie w formie indywidualnie przystosowanej do wieku, możliwości oraz predyspozycji uczniów. Staramy się, aby miały charakter zarówno edukacyjny, jak i zabawowy. Staramy się stwarzać takie warunki, aby podczas gier i zabaw uczniowie kształcili wyżej wymienione funkcje nie odczuwając presji edukacyjnej.
Z uwagi na cel jakim jest holistyczne wspieranie rozwoju dziecka, nasze pracownie są miejscem z atrakcyjnym dla niego oraz wspomagającym pracę terapeuty, wyposażonym w zestawy urządzeń i pomocy dydaktycznych.
Sale, w których pracujemy możemy podzielić na kilka stref:
-
Kącik do pracy – miejsce wyposażone w stoliki i krzesła, przy których uczniowie wraz z prowadzącym zmagają się z ćwiczeniami edukacyjnymi o charakterze typowo korekcyjno-kompensacyjnym. Najczęściej jest to miejsce takich aktywności jak: rozwiązywanie kart pracy, ćwiczenia grafomotoryczne na specjalnych drewnianych tablicach, kartkach papieru i innych pomocach, układanie puzzli, klocków, układanek, zabawa materiałami dydaktycznymi (rozsypanki obrazkowe lub literowe, karty, plansze) gry dydaktyczne i wiele innych.
-
Kącik relaksacyjny – kolorowe pufy, huśtawka i materace służące do zajęć połączonych z wyciszeniem i koncentracją oraz drabinki, piłki, platformy balansowe dostarczające bodźców sensorycznych, wspomagające prawidłową postawę ciała, czy regulujące napięcie mięśniowe. Jest to również miejsce do prowadzenia terapii psychologicznej i pedagogicznej w czasie dialogu nauczyciel - uczeń. To zdecydowanie nasz ulubiony kącik, w którym przy okazji ćwiczeń (np. percepcji słuchowej, integracji sensorycznej) mamy czas na wysłuchanie siebie i kilka minut relaksu.
-
Kącik towarzysko-zabawowy – wygodna kanapa, ława, poduchy oraz mnóstwo dobrej zabawy. W tej przestrzeni nie ma pracy na nudę. To właśnie w tym miejscu w głowach uczniów rodzą się wszystkie strategie, rozwiązania logicznych zagwozdek oraz odpowiedzi na nurtujące pytania, zawarte w dostępnych grach planszowych i edukacyjnych.
-
Kącik multimedialny – do którego przynależą tablica multimedialna, komputer oraz sprzęt audio. Podczas pracy terapeutycznej ważnym aspektem jest wprowadzenie nowych technologii, które są dla uczniów atrakcyjne i skutecznie wzmagają w nich motywację. Za pomocą aplikacji edukacyjnych oraz platform (np. Kahoot, LearningApps, Matzoo) zdobywamy oraz utrwalamy wiedzę i ćwiczymy swoje umiejętności.
-
Kącik dydaktyczny – to prawdziwa skarbnica materiałów dydaktycznych! Na półkach naszego gabinetu znajdują się: książki edukacyjne dla uczniów oraz metodyczne dla nauczycieli, puzzle, drewniane układanki edukacyjne, gry logiczne oraz strategiczne, klocki konstrukcyjne, plansze oraz makiety edukacyjne, piaskownice, zestawy konkretów wspomagających nabywanie umiejętności arytmetycznych, liczydła, pomoce dydaktyczne wspomagające naukę czytania i pisania (seria Moje Sylabki, Metoda 18 struktur wyrazowych, system nauki PUS, klocki LOGO, tablice sensoryczne z literami) oraz usprawniające funkcje percepcyjno-motoryczne, zestawy kart pracy, gry i materiały logopedyczne oraz inne środki dydaktyczne.
-
Kącik manualny – jest to miejsce, do którego najczęściej zapraszane są młodsze dzieci oraz uczniowie z zaburzeniami grafomotoryki. Znajdują się w nim pomoce wspierające rozwój motoryki malej: piłeczki, gniotki, jeżyki, piaski kinetyczne, tablice grafomotoryczne, labirynty magnetyczne, przeplatanki, klocki domino i inne gry manualne, piaskownica z drobnym piaskiem kwarcowym (przeznaczona do kreślenia znaków, rysowania, pisania lub ekspresyjnej, twórczej zabawy), a także najzwyklejsza plastelina i produkty spożywcze, z których tworzymy różne masy plastyczne i wiele innych.
-