- Najważniejsze informacje
- Dzieje się...w bibliotece
- Konkursy
- Międzyszkolne Potyczki Biblioteczne
- Cyfrowe wydania książek
- Mistrzowie Czytelnictwa
- Pasowanie na czytelnika
- Spotkania autorskie
- Interaktywne zabawy
- Zdalna biblioteka
- Twój nauczyciel poleca książkę
- Bratek uczy i bawi - bajki terapeutyczne
- Nietypowe święta
- Złote myśli
Rok szkolny 2023/2024
IV KONKURS FOTOGRAFICZNY „Ubierz się w książkę”
22 września 2023 roku
W bibliotece szkolnej rozstrzygnięto IV Konkurs Fotograficzny pn ”Sleeveface- Ubierz się w książkę ”. Realizacja sleeveface polegała na zrobieniu zdjęć, których elementem jest okładka książki wkomponowana w obraz w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała, sylwetki. Efekt jest zaskakujący, często zabawny, a wymyślanie kolejnych montaży wymagało od uczestników wyobraźni i kreatywności.
W konkursie wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce: Leon Leśniczuk z kl. 3a
II miejsce: Nela Mitukiewicz z kl. 2c,
III miejsce: Maksym Grębowicz z kl. 3a
Wyróżniono również zdjęcie Marii Frankowskiej z kl. 5b
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i gratuluję zwycięzcom.
- - - - - - - - - - - -
BIBLIOTECZNE BINGO Z LEKTURĄ
23 marca 2023 roku
W bibliotece szkolnej miała miejsce I edycja „Bibliotecznego Bingo z lekturą”.
Do udziału w zmaganiach zgłosiło się 5 drużyn: z klas: 0b, Ia, Ic i IIa i IIIb. Bingo dotyczyło znajomości treści dwóch lektur: „Zaczarowana zagroda” i „Dzieci Pana Astronoma”.
Rywalizacja narastała z minuty na minutę! Każdy z nadzieją wpatrywał się w swoją kartę do gry, nasłuchując, czy bibliotekarz wywołuje jego „magiczny” zapewniający zwycięstwo zestaw pytań. Radosny okrzyk „Bingo”! należał do Olka Sudy, Jędrzeja Piechowiaka, Filipa Trawińskiego, Nazara Sintiurina i Veronicy Rajewskiej. Emocji nie brakowało. Miejmy nadzieję, że następnych edycjach zabawy będzie uczestniczyło więcej klas.
Na koniec spotkania każdy z uczniów mógł wcielić się w rolę bibliotekarza wypełniając własnoręcznie kartę czytelnika i wypożyczając książkę koledze z klasy.
W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 im Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach rozstrzygnięto III Biblioteczny Konkurs Fotograficzny pn.”Wakacje z książką ”. Przedmiotem konkursu było wykonanie fotografii przedstawiającej czytających uczniów podczas wakacyjnych wojaży. W konkursie wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce: Leon Styperek z kl. 4a za wykonanie okładki do biografii Roberta Lewandowskiego „Lewy”
II miejsce: Maria Frankowska z kl. 4b, która przygotowała żywą okładki do baśni o małej syrence.
III miejsce: Julita Komar z kl. 3a i Jan Puchalski z kl. 2a
Wyróżniono również zdjęcia Jana Sierpowskiego z kl. 3b i Maksyma Grębowicza z kl. 1a
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. „Wakacje z książką” oraz nauczycielom i rodzicom, którzy w specjalnym plebiscycie pomogli w wyłonieniu zwycięzców.
Zakończył się sympatyczny konkurs na policzenie, z ilu książek składa się niezwykła choinka, która stanęła w naszej szkolnej bibliotece. Pomysł okazał się udany, choinka pięknie przyozdobiła wnętrze biblioteki, ale też przyciągała wzrok. Zainteresowanie jakie wzbudziła niecodzienna choinka spowodowało, że nauczyciel bibliotekarz postanowił ogłosić konkurs, w którym było trzeba spróbować odgadnąć – z ilu książek składa się ten twór. Zadanie do łatwych nie należało, gdyż oprócz widocznych z zewnątrz książek, choinka skrywała także książki niewidoczne, schowane w jej środku. Zabawa cieszyła się, podobnie jak sama choinka, bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż w konkursie udział wzięły aż 73 osoby (69 uczniów i 4 nauczycieli). Jak się okazało, nikt nie trafił w dokładną liczbę książek, z których choinka się składa, ale niektórzy uczniowi byli ze swoimi przypuszczeniami całkiem blisko. Najbliżej odgadnięcia był Stanisław Grzeszczak z klasy 2a, który postawił na liczbę 192. Drugie miejsce zajeła Lena Matusewicz z klasy 1d, która wytypowała liczbę 190. Trzecie miejsce przypadło Dawidowi Janczarkowi z klasy 3a który postawił na liczbę 198. A jaka była prawidłowa odpowiedź? „Książkowa choinka” została zbudowana ze 193 egzemplarzy. Wszyscy laureaci otrzymali książki niespodzianki.
Mól książkowy
Od kilkunastu lat w Murowanej Goślinie organizowany jest konkurs czytelniczy „Mól książkowy” skierowany docelowo do młodzieży dla klas 6-8. W tym roku to już XXI edycja, a tematem przewodnim są „Nasze sprawy”. Podstawowym założeniem jest propagowanie czytelnictwa wśród wspomnianej grupy wiekowej, która nie zawsze chętnie chwyta po książki. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać 4 pozycje: „Panna Foch”, „110 ulic”, „Syn złodziejki” i „Za niebieskimi drzwiami”. Naszą bibliotekę reprezentowali uczniowie z klas szóstych i siódmych. Młodym ludziom zostało powierzone rozwiązanie tekstu pisemnego sprawdzającego wiedzę z zakresu przeczytanych lektur.
W eliminacjach szkolnych zostały wyłonione trzy najlepsze uczennice:
Helena Chruszczewska i Hanna Komar, które zajęły I miejsce oraz
Lena Rutowska, która uplasowała się na II miejscu (wszystkie z klasy 7f). Dziewczyny otrzymały od organizatorów konkursu pamiątkowy dyplom oraz atrakcyjne nagrody. Gratulacje!!!
Żywa okładka
W bibliotece szkolnej rozstrzygnięto II Konkurs Fotograficzny pn. ”Żywa okładka”. Przedmiotem konkursu było wykonanie autorskiej fotografii inspirowanej okładką wybranej książki, uczniowie mieli zaprojektować żywą okładkę swojej ulubionej książki. W konkursie wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce: Leon Styperek z kl. 3a za wykonanie okładki do biografii Roberta Lewandowskiego „Lewy”
II miejsce: Zuzanna Witt z kl. 2b, która przygotowała żywą okładki do baśni o małej syrence.
III miejsce: Dawid Gołębiewski z klasy 7a za żywą okładkę „Pandemii” Pawła Kapusty
Wyróżniono również zaangażowanie Miłosza Gołębiewskiego z kl. 7a za okładkę do książki „Hulajnoga. 11 trików Ridera”.
Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie fotograficznym pt. „Żywa okładka książki” oraz nauczycielom i rodzicom, którzy w specjalnym plebiscycie pomogli w wyłonieniu zwycięzców.
Recenzja ulubionej książki
Konkurs literacki na recenzję ulubionej książki został zorganizowany w ramach akcji czytelniczej „Zaczytana Dwójka”, której koordynatorem była biblioteka szkolna. Szkolne eliminacje dla klas IV-VIII zorganizowała pani Kamila Pruszak-Posłuszny
Celem konkursu było zachęcanie do aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności pisarskich i promowanie czytelnictwa.
Forma konkursu obejmowała pracę pisemną na recenzję dowolnej, ulubionej książki z zakresu literatury pięknej lub popularnonaukowej. Młodzież dostarczała recenzje w wersji elektronicznej i w formie wydruku komputerowego.
Przyznano następujące miejsca:
MIEJSCE I Olga Łuczak (recenzja książki „W blasku nocy o chorej dziewczynie”)
MIEJSCE II Malwina Miecznik (recenzja książki „Opium w rosole”)
MIEJSCE III Antonina Szafrańska (recenzja książki „Tajemnice mumii”)
Wyróżnienia otrzymali:
Kamil Olszak (recenzja książki „Opowieść wigilijna”
Maja Jelitto (recenzja książki „Do wszystkich chłopców, których kochałam”)Gratuluję wyróżnionym uczniom!
Szkolny Mistrz Czytelnictwa
Konkurs czytelniczy pn. „Szkolny Mistrz Czytelnictwa” został zorganizowany w ramach akcji czytelniczej „Zaczytana Dwójka”, której koordynatorem była biblioteka szkolna. Szkolne eliminacje zorganizowały panie: Sylwia Jasińska, Agnieszka Zbaracka, Karin Nawrocka, Karolina Cicha i Kinga Jaworska.
Na każdym poziomie wyłoniono uczniów, którzy otrzymali zaszczytny tytuł Mistrza Czytelnictwa:
w klasach I Julita Komar
w klasach II Roksana Marchewka
w klasach III Piotr Grześkowiak
w klasach IV-V Zofia Szczepanowicz
w klasach VI-VIII Helena Chruszczewska
Wicemistrzami czytelnictwa zostali: Pola Gabryelska, Marta Kostrzyńska, Tymoteusz Kaźmierczak, Zofia Jankowska, Malwina Miecznik, Jakub Krzywania i Hanna Komar.
Gratuluję wyróżnionym uczniom!
Kartka świąteczna
W naszej szkole konkurs plastyczno-literacki pt. „Kartka bożonarodzeniowa”.
Uczestnicy mieli za zadanie wykonać kartkę świąteczną , ozdobić ją i umieścić na niej życzenia świąteczne.
Złożone prace zachwycały pomysłowością. Widać było, że do konkursu przystąpili prawdziwi artyści naszej szkoły!
Jury w osobach organizatorów: pani Kamili Pruszak-Posłusznej, nauczyciela języka polskiego i pana Rafała Błaszczyka, nauczyciela bibliotekarza wybrało następujących zwycięzców:
KATEGORIA KLAS IV-VI
I MIEJSCE: Filip Łukasik (klasa IV a)
II MIEJSCE: Maja Moskalik (klasa IV a)
III MIEJSCE: Amelia Urbańska (klasa IV b)
WYRÓŻNIENIE: Ania Tracz (klasa IV b)
KATEGORIA KLAS VII-VIII
I MIEJSCE: Maja Jelitto (klasa VIII b)
II MIEJSCE: Olga Łuczak (klasa VIII b)
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału już za rok.
Zakładka do książki
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała konkurs plastyczny „Zakładka do książki”. Konkurs adresowany był do uczniów klas 0–VI.
Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, a także kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego oraz doskonalenie sprawności manualnych. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką plastyczną.
Jury w składzie: Elżbieta Dorna, Magdalena Bobrowska, Kamila Pruszak-Posłuszny oraz Rafał Błaszczyk przyznało następujące nagrody:
KATEGORIA KLAS 0-III
I MIEJSCE: Stanisław Katafiasz (klasa 0 a)
II MIEJSCE: Zofia Pióro (klasa 0 b)
III MIEJSCE: Natalia Holc (klasa II a)
WYRÓŻNIENIA: Pola Gabryelska (klasa II a), Wojciech Rozumek (klasa II a), Kalina Suchorzewska (klasa II c)
KATEGORIA KLAS IV-VI
I MIEJSCE: Zuzia Goślińska (klasa VI a)
II MIEJSCE: Marianna Zimniewicz (klasa VI a)
III MIEJSCE: Olga Michalak (klasa VI a)
WYRÓŻNIENIA:
Alicja Cichocka (klasa VI a),
Alicja Wyrwał (klasa VI a),
Nina Włodarczyk (klasa V b)
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie, a laureatom gratulujemy zwycięstwa.
Przyłapani na czytaniu
"Przyłapani na czytaniu" to polska edycja programu "Get Caught Reading" - kampanii prowadzonej w wielu krajach Unii Europejskiej. Jej zadaniem jest promowanie książek i czytelnictwa poprzez ogólnie dostępne media. Przyłapani na czytaniu to także europejska inicjatywa, która chce promować czytelnictwo. Zasadą przyświecającą pomysłodawcom jest zwrócenie uwagi na zabawną stronę czytania. Nasza Biblioteka Szkolna także przyłączyła się do tej ciekawej akcji.
Organizatorem I Bibliotecznego Konkursu Fotograficznego pn. „Przyłapani na czytaniu”. był nauczyciel bibliotekarz, Rafał Błaszczyk. W konkursie mogli wziąć udział zarówno uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
Nagrodzone w konkursie zdjęcia wykonali:
I miejsce: Alicja Kosmalska (kl. I b)
II miejsce : Julia Iwachów (kl. I b)
III miejsce : Agnieszka Zbaracka (nauczyciel)
Wyróżnienia:
Zofia Pióro (kl. 0 a), Zuzanna Witt (kl. I b), Felicja Ptasińska (kl. V b)
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział.