• Biblioteka

          • Pasowanie na czytelnika SP2

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA  2023 roku

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.

            Był to dzień, na który uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Komornikach czekali z utęsknieniem. Wypożyczenie pierwszej  książki dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.

            W tym dniu bibliotekę odwiedzili : Czerwony Kapturek (Nadia), Kot w Butach (Lena), Krasnal (Jaśmina), Księżniczka (Pola) oraz baśniowi narratorzy (Patrycja i Lilka). Gościem specjalnym była Królowa Książka (Amelka). W bajkowe postaci wcieliły się uczennice klasy 3d.

            Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

            Życzę nowym czytelnikom wspaniałej podróży przez świat literatury.

            Czekam na Was z niecierpliwością w bibliotece szkolnej.

            Do zobaczenia

                     

            PASOWANIE NA CZYTELNIKA  24-25 marca 2022 roku

             

            Uroczyste pasowanie na czytelnika ma zachęcić najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość.

            Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna, którą przygotowały uczennice klas: IVa, IVb i Vb pod kierunkiem: bibliotekarza, pana Rafała Błaszczyka i nauczyciela języka polskiego, pani Joanny Sasiak-Kucharczak.

            Uczniowie stali się więc świadkami niecodziennego wydarzenia: z kart książek wyszły ich ulubione postacie z baśni i bajek: Królewna Śnieżka (Michalina Urbanek),  Śpiąca królewna (Klaudia Lembicz), Kopciuszek (Maja Wrąbel), Czerwony Kapturek (Zosia Jankowska), Królowa (Zoja Drab) oraz Kot w Butach (Julia Kuźmin) przerażone faktem, że młodzi ludzie nie chcą w ogóle czytać książek.                                                                                                              Bibliotekarz oraz uczennica (Lena Niewiadomska) skutecznie przekonali jednak naszych niezwykłych gości, że w świecie komputerów i innych nowinek technologicznych książki są i nadal będą czytane. Bajkowe postacie w doskonałym nastroju opuściły więc naszą bibliotekę i powróciły do swojego świata książek.

            Po inscenizacji pierwszaki mogli obejrzeć wybrane egzemplarze książek, które kiedyś były wypożyczane przez ich starszych kolegów, niestety w chwili obecnej nie nadające się do użytku. Jedna z książek była poplamiona, inna miała wyrwane kartki, a jeszcze następna pozaginane rogi. Książki te były punktem wyjścia pogadanki o tym jak należy dbać o książki. Postaci z baśni przedstawili też w formie wierszowanej specjalne prośby książek.

             

            Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę każdy z uczniów otrzymał książkę „Pierwsze abecadło”, wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka- wielki człowiek”, a także alfabet – wycinankę, który będzie im służył do układania wyrazów, a nawet całych zdań. 

            Zajęcia te dostarczyły małym czytelnikom wielu wrażeń, a przede wszystkim podtrzymały naturalną ciekawość i wzmocniły chęć do poznawania alfabetu i treści przeznaczonych dla nich książek.

                          


            Pasowanie na czytelnika 2021

            Uczniowie trzech klas zostali zaproszeni w wyjątkową podróż do krainy książek. Zanim jednak uczniowie dotarli do biblioteki, do każdej z klas zawitał Pan Konduktor w osobie bibliotekarza, Rafała Błaszczyka , a następnie wszyscy wyruszyli w drogę, zatrzymując się na kilku stacjach. Na każdej z nich na uczniów czekała specjalna zagadka. Po dotarciu do celu pierwszaki odgadywali zagadki dotyczące biblioteki i tego jak powstaje książka. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Następnie każdy z nich mógł zobaczyć na własne oczy zniszczone, poplamione woluminy. Dzieci dowiedziały się, czego nie należy robić z książką. Potem przyszedł czas na uroczyste pasowanie. Dzieci ślubowały książce szacunek oraz troskę o to by zawsze wyglądała jak nowa, a także to, że zawsze będą jej przyjaciółmi.

            Nie zabrakło także podarunków, które biblioteka otrzymała w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania, uczniowie otrzymali Wyprawki Czytelnicze. Znaleźć tam można było książkę „Pierwsze abecadło”, broszurkę dla rodziców oraz kreatywny alfabet. Wszystko zostało zakupione ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

             

            Na pamiątkę tej doniosłej uroczystości dzieci otrzymali także dyplomiki, które będę przypominać im o złożonych obietnicach. Na koniec wszyscy nowi czytelnicy mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę.

        • Galeria zdjęć

            brak danych
    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego
        • Telefon
        • 61 810 77 26
        • Adres szkoły
        • Pocztowa 30
          62-052 Komorniki
          Poland
        • Dyrektor
        • Barbara Koralewska Idzikowska
        • Wicedyrektorzy
        • Karolina Cicha
          Piotr Duda
        • Administrator www
        • Anita Chmielewska
          achmielewska@sp2k.pl
        • Administrator Librusa
        • Adrian Przyborski
          aprzyborski@sp2k.pl
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia